Microsoft zakończył po cichu produkcję Xbox One

Każda epoka kiedyś się kończy. Xbox One nie mógł być wspierany na wieczność, tym bardziej że Xbox Series X/S jest już na rynku od dłuższego czasu, a w nadchodzących miesiącach może zostać zaprezentowana nowa, mocniejsza wersja konsoli. Microsoft musiał w końcu zakończyć produkcję poprzedniej generacji. Zrobił to jednak po cichu, przez co wielu z was mogło nawet nie zwrócić na to uwagi. I to pomimo że doszło do tego już dawno temu.

Produkcja Xbox One została zakończona pod koniec 2020 roku, ale dopiero teraz Microsoft oficjalnie potwierdził tę informację w oświadczeniu dla serwisu The Verge. Gigant z Dedmond wyjaśnił, że decyzja ta była podyktowana chęcią skupienia się na produkcji Xboksów Series X/S. Przypomnijmy, że Xbox One został wycofany ze sprzedaży w lipcu 2020 roku, a jego wersja Slim - Xbox One S - pod koniec tego samego roku.

Reklama

Pomimo zakończenia produkcji Xbox One wciąż może pochwalić się lepszym wynikiem sprzedaży od swojego następcy. Do lutego 2024 roku sprzedano 27,23 miliona egzemplarzy Xboksów Series X/S, podczas gdy Xbox One osiągnął wynik 29,42 miliona. Ale oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że Xbox Series X/S jest dopiero w samym środku swojego cyklu życia. Być może jeszcze w tym roku prześcignie swojego poprzednika pod względem sprzedaży.

Microsoft nie dostarcza nam ostatnio dobrych wieści. Przeciwnie, ze stanu Waszyngton płyną do nas raczej smutne wiadomości. Po pierwsze amerykański gigant zamknął aż cztery zespoły deweloperskie, należące do Bethesdy: Arkane Austin, Tango Gameworks, Alpha Dog Studios i Roundhouse Games. Szczególnie bolesne jest zamknięcie Arkane Austin, a więc autorów takich serii jak Dishonored i Prey, oraz Tango Gameworks, twórców świetnie przyjętej Hi-Fi Rush z 2023 roku. 

Po drugie dochodzą nas słuchy, że Microsoft przymierza się do kolejnej podwyżki abonamentu Game Pass w wersji Ultimate. Sprawa jeszcze nie jest przesądzona, ale doniesienia na ten temat docierają z wiarygodnych źródeł. Aktualna cena rozszerzonego abonamentu Microsoftu to 62,99 zł miesięcznie. Jej ostatnia podwyżka miała miejsce w ubiegłym roku.

Po trzecie gracze, którzy kupili Xboksa Series X/S dla ekskluzywnych tytułów, mogą być zawiedzeni, że jeden z nachodzących przebojów - Hellblade 2 - być może trafi też na PlayStation 5. Czyżby Microsoft zmieniał swoją strategię dotyczącą exclusive'ów?

Xbox One został wydany w 2013 roku jako następca Xboksa 360 i wprowadził szereg innowacji, które odmieniły sposób, w jaki gramy. Konsola wyróżniała się nie tylko potężniejszym procesorem i grafiką, ale również szeregiem nowych funkcji. Podczas poprzedniej generacji usługa Xbox Live została znacząco rozbudowana, pojawił się wspomniany już przez nas Game Pass, a ponadto Microsoft eksperymentował z Kinectem, czyli kamerą umożliwiającą sterowanie konsolą za pomocą gestów i głosu (chociaż urządzenie nie wytrzymało próby czasu, należy pochwalić jego twórców za odwagę).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Xbox One
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy